A közhiedelemmel ellentétben a fehér nem a fogak természetes színe. Az egészséges, természetes fogak rendkívül finom sárga, barna vagy szürke árnyalatúak, de soha nem hófehérek.
A fogak színe genetikailag meghatározott, és a különböző emberek között, sőt még ugyanazon személy fogai között is nagyfokú eltérés lehet. A Sanitas szerint az árnyalatot elsősorban a dentin határozza meg, amely a zománc alatti második szöveti réteg, ugyanis a zománc valójában áttetsző. Ennek ellenére a fogak elszíneződhetnek a felszínen lévő foltok vagy a fog belsejében bekövetkező változások miatt.
A fogelszíneződések típusai
A fogak elszíneződésének három fő típusa létezik. Az egyik akkor fordul elő, amikor a fog külső rétege, a zománc elszíneződik. Ez a kávé, bor, kóla vagy más italok miatt történhet meg, de bizonyos ételek és a dohány is rossz hatással van a kellemes mosolyra, írja a Fehér Dental.
Az is elszíneződéshez vezet, amikor a fog belső szerkezete, a dentin elsötétedik vagy sárga színt vesz fel. Ilyenkor a leggyakoribb okok közé tartozik a korai gyermekkorban a fluoridnak való túlzott expozíció, a terhesség második felében az anya által alkalmazott bizonyos antibiotikumok, vagy a fogat ért traumák.
Végül, meg kell említeni az életkort is, ami külső és belső tényezők kombinációja. A fogazat idővel természetes módon sárgul, és a fogakat borító zománc az életkor előrehaladtával elvékonyodik, így ez is elszíneződéshez vezet.
Miért lesznek foltosak a fogak?
A fogfoltok számos okból előfordulhatnak. A fogzománc romlása sárgábbá teszi a fogainkat. A savas ételek, a fogcsikorgatás vagy a nagy erővel történő fogmosás roncsolhatja a fogzománcot, és fogaink elveszíthetik természetes színüket. Másrészt, az olyan élelmiszerek, mint a kávé, az alkohol vagy az olyan szokások, mint a dohányzás, barnává teszik a fogainkat.
Végül, fehér foltok is megjelenhetnek a fogainkon, ha azok mészmentesítettek. Ez figyelmeztető jel lehet arra, hogy a fogunk a jövőben szuvas lesz. Ugyanakkor a fluoridot tartalmazó termékek nem megfelelő használata a gyermekeknél szintén fehér foltokat okozhat.