Az ember ideje nagy részét a munkahelyén tölti, ezért érdemes elgondolkodni, hogy mivel foglalkozunk, szeretjük-e csinálni, jók-e a körülmények, nem vagyunk feszélyezettek és persze milyenek a kollégák.
Kollégákkal barátkozni egyesek szerint nem jó ötlet, de egy felmérés szerint több előnye van, mint hátránya, ezért összegyűjtöttük azokat a szempontokat, amik igenis pozitív elemei az effajta kapcsolatoknak. A felmérés szerint generációnként különböző a kollegiális viszony, a fiatalabbak, a 20-as és 30-as éveikben járó kollégák szívesen beszélgetnek magánéletükről a kollégájukkal, az idősebbek inkább elzárkóznak ettől a lehetőségtől. Sőt a felmérés arra is kitér, hogy nincs azzal semmi gond, ha főnök és beosztott szintén barátságot köt egymással.
Az előnyök
- A felmérésben résztvevő emberek 70 %-a mondta azt, hogy munkahelyi barátok nélkül nem lehet senki sem boldog az életben, mert ezek a kapcsolatok a legfontosabbak az életben.
- A megkérdezett férfiak visszautasítanának egy jobban fizetős állást, ha nem lenne jó a munkahelyi közösség. A nőknek közel 74%-a véleményezi ugyanezt.
- A munkamorál 25%-al növekszik, ha nagyobb az ebédlőasztal a munkahelyen, ez még a hatékonyságot is pozitívan befolyásolja.
- Akiknek van barátjuk a kollégák között, azok jobban odafigyelnek a cég működésére, jobban a szívükön viselik sorsát.
- A felmérésben résztvevők több, mint 1/3-a közeli barátságot kötött a munkahelyén.
- Akiknek van barátjuk a munkahelyen, nagyobb számban számolnak be arról, hogy az elmúlt egy hétben valamilyen dicséretet kaptak.
- A barátságot élvezők között is több az olyan kolléga, akik pozitív visszajelzést kaptak fejlődésükkel kapcsolatban.
- A barátságban lévő kollégák hatékonysága és fejlődése nem véletlen, hiszen 137 %-al több támogatást kapnak.
- Sokkal nagyobb az esélye annak, hogy figyelembe veszik az ő véleményüket is. Ez a szám egész pontosan 27%.
- A barátságot ápoló kollégák 35 %-ban sokkal jobb teljesítményt nyújtanak, és jobban figyelnek a minőségre is.
- Akiknek munkahelyi barátjuk van, 1,2-szer többször mondják, hogy azzal foglalkoznak, amit szeretnek, és amiben a legjobbak.
A tanulság az, hogy a vezetőségnek támogatnia kell a munkahelyi barátságot, jó ha tudnak a kollégák munkaidőn kívül is találkozni, vagy beszélgetni pl.: ebédszünetben. A csevegés csak a konkrét munkaidőben lehet tilos, máskor éppen pozitív hatása van a vállalatra vagy szervezetre nézve.