Matracot nem néhány hónapra, hanem inkább 5-10 évre vásárolunk, így fontos, hogy vigyázzunk rá, rendeltetésszerűen használjuk, és időnként gondoskodjunk kitisztításáról is. Számos szennyeződés kerülhet matracunkra, melyek különböző tisztítási eljárásokat igényelnek. Mindenesetre, ha matracról van szó, inkább a foltképződés, a piszkolódás meggátolására kell helyezni a hangsúlyt.
Koszolódás megelőzése
- Mindenképpen vásároljunk matrachuzatot, akár egyszerre többet is annak érdekében, hogy bármikor moshassuk, cserélhessük őket.
- Matracunkat kizárólag lepedővel használjuk, méghozzá jó minőségűvel.
- Az egyneműt cseréljük le minimum hetente, így nem fog gondot okozni a túlkoszolódott ágyneműről a matracra átragadó szennyeződés.
- Igyekezzünk kerülni az ágyban való evést, ivást, folyékony dolgok használatát.
- Rendszeresen szellőztessük matracunkat, nehogy befülledjen
- Félévente fordítsuk meg a matracot, így egyrészt egyenletesen, lassabban használódik, másrészt kevésebb esély van a befülledésére.
- Porszívózások alkalmával, de minimum havonta porszívózzuk ki matracunk mindkét oldalát, ágykeretünket portalanítsuk.
- Ha van ágyneműtartó, szellőztessük azt is, így alulról sem fülled be a matrac.
- Mossuk ki legalább félévente a matrachuzatot
Ha rossz szagú és/vagy szennyezett a matrac
- Először is mindenképpen mossuk ki a matrachuzatot.
- Ha nem a huzatból árad a kellemetlen szag, próbáljuk „kiszagolni”, hogy a matrac mely részéből származhat.
- Ha megvan a bűz forrása, derítsük ki, hogy felületi vagy mélyebbről jövő problémával állunk-e szemben
- Ha a szennyeződés látható, akkor megfelelő tisztítószerrel és egy ronggyal, kevés nedvességet használva kezdjük el kíméletesen kisúrolni.
- Ha felületi a szennyeződés, vagy nem hatolt túl mélyre a szagot okozó piszok, kárpittisztító szerek vagy sima mosogatószer segítségével mossuk ki. Óvatosnak kell bánni a vízmennyiséggel, mert ha túl vizes a szivacs, a matracba ivódó víz a mélyebb rétegekbe jutva bedohosodhat, sőt magával viheti a szennyeződést és belülről már lehet, hogy eltávolíthatatlan.
- A nedvesen tisztított matracot legjobb, ha napra tesszük száradni, mert a napfény csírátlanító hatása megakadályozza az esetleges baktérium, gomba, mikroba elszaporodást.
- A matracot csak akkor vegyük ismét használatba, ha meggyőződtünk teljes megszáradásától.
- A matracra kerülő szennyeződés csak pár óráig tüntethető el.
Amit nem ajánlunk:
- Soha ne használjunk sok nedvességet matractisztításhoz
- Vigyázzunk a gőztisztítókkal, a forróság károsíthatja a matrac anyagát, és túl sok víz kerülhet túl mélyre a matrac belsejébe, ami penészedéshez, dohosodáshoz, végül a matrac kidobásához vezet.
Ne használjunk matractisztításhoz erős vegyszereket, mert károsíthatják a matrac anyagát, valamint a visszamaradt vegyszermaradékok egészségkárosító hatással is bírnak