Nincs annál jobb érzés, mint amikor a 40 perces szaunázás után kilépünk a kabinból. Nyugodtabbak és kipihentebbek lettünk, az izomfájdalmak megszűntek, a stressz a méreganyagokkal együtt elpárolgott. A hagyományos szaunázás azonban nem mindenkinek hasznos, mivel a benti hőmérséklet nagyon magasnak számít.
Az úgynevezett finn szauna jellegzetessége, hogy a kályhába elhelyezett kövekre vizet locsolnak, így a 75 fokos levegőben 22 százalékos páratartalom is lehet. Egyes helyeken illóolajokkal növelik tovább a páratartalmat.
De mi történik akkor, ha valaki nem bírja ezt a meleget és zavarja a pára? Ma már választhatjuk meg, milyen infraszauna az, amire szükségünk van, ami a hagyományossal ellentétben nem melegíti fel a levegőt körülöttünk. Az infravörös sugarak közvetlenül a testre hatnak, belülről melegítenek fel. A kabinokban általában 50 fok körül alakul a hőmérséklet, ami lényegesen kényelemsebbé teszi a relaxációt, hiszen a 100 fok egyes esetekben megterhelő lehet.
Tanácsok a kezdő szaunázóknak
Vannak azonban bizonyos alapvető szabályok, amit még a szaunázás előtt ismerni kell. Első használat előtt válasszuk az alacsonyabb intenzitást, hogy a szervezet könnyebben hozzászokjon. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a felhasználók nem szoktak 45 percnél többet eltölteni benn, úgyhogy nyugodtan kezdhetjük 15 perccel.
Mielőtt a kabinba ülnénk, fogyasszunk el egy jó nagy pohár vizet. Ha érzékenyek vagyunk a melegre, akkor közben is érdemes időt szakítani az ivásra. Első a hidratáltság.
Rosszullét esetén azonnal hagyjuk ott a szaunát
A szaunában eltöltött percek után mindig pótolni kell a vizet és az ásványi anyagokat.
A szaunázás egyik alapszabálya, hogy mindig tegyünk magunk alá egy törölközőt, ami felfogja az izzadságot.
Érdekes, hogy ha például klausztrofóbiában szenvedünk, akkor nyitott ajtóval is szaunázhatunk, mivel az infrasugarak nem a levegőt melegítik, hanem a testet. Persze, ilyenkor mindig figyeljünk a többiekre is, nem mindenki szokott rajongani az ötletért.
A hosszú szaunázás után kerüljük a hirtelen felállást, mert ezzel csökkentjük a szédülés kockázatát.